Evde Uyku Testi

Evde Uyku Testi ( Polisomnografi ) hastaya kendi evinde, kendi yatağında uyku analizi yapma olanağını tanımaktadır.


Elifce Medikal Saglık Hizmetleri, saglık ve yasam kalitesi üzerine ciddi olumsuz etkileri olan uyku hastalıklarının tespiti için yapılan testi hastaların evinde gerçeklestiriyor.

Uyku testi, birçok uyku hastalıgı tanısının kesinlesmesi ve buna paralel olarak dogru ve etkin tedavi planlaması yapılabilmesi açısından tüm gece uykusunun çesitli parametrelere göre kaydedilmesi ve degerlendirilmesidir.

Evde uyku testi ise bu testin hastanın uyumaya alısık oldugu, rahat hissettigi, gece yatmadan evvelki aktivitelerini yapabildigi bir ortamda gerçeklestirilmesidir.

Evde uyku testinde vücudun belli bölgelerine baglanan elektrot ve sensörler aracılıgı ile uyku evreleri, döngüsü, uykudaki hareketlilik ve vücut fonksiyonları kaydedilir. Elde edilen veriler, uzman doktorumuz tarafından degerlendirilerek teshis konur.

Uyku hastalıkları bilgilendirme formunu doldurmak için lütfen tıklayınız


Uyku Testi hangi durumlarda yaptırılmalıdır?

Uyku testi, uyku apnesinin bulgularını degerlendirmede ve uyku bozukluklarının teshisinde kullanılır. Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun bir süre durması ve tekrar devam etmesi ile tanımlı bir uyku bozuklugudur. Uyku apnesinin belirtileri;

 • Gündüz uyku hali
 • Sesli ve devamlı horlama
 • Uyku sırasında nefesi tutma periyotları ve nefes açlıgı
 • Dinlendirmeyen uyku

Uyku testi diger bazı uyku bozukluklarının tanısının konulmasında da kullanılır.

 • Narcolepsy (Gündüz, derin uyku atakları)
 • Uyku ile bagıntılı bayılma (nöbet geçirme)
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Kronik uykusuzluk (uykuya dalmada zorluk)
 • REM uyku davranıs bozuklukları (uyurgezer kisi)

Ulusal kalp, akciger ve kan enstitüsü , tedavi edilmemis uyku bozukluklarının kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç riskini arttırdıgı uyarısında bulunmaktadır.


Uyku Testi Nedir ?

Polisomnografi; horlama, uyku apne, uykuda periyodik bacak hareketleri gibi uyku bozukluklarının tanısında kullanılan ve gece uykusu boyunca hastanın beyin dalgalarının, göz hareketlerinin, solunum faaliyetlerinin, kanındaki oksijen yüzdesinin ve kas aktivitesinin en az 6-8 saat süreyle ölçülmesi ile yapılan incelemenin adıdır.


Evinizin Konforunda Uyku Testi Rahatlığı

Hastahane deneyimi teknisyenlerinin kullandıgı mobil polisomnografi cihazı ile kendi yatagınızda hastane stresine girmeden, dogal uykunuzda , güvenle uyku testi yaptırabilirsiniz. Uyku probleminizin nedenlerini bu test sayesinde ögrenebilir tedavinizi planlayabilirsiniz.


Evde Uyku Testi Nasıl Yapılır ?

Uzman uyku teknisyenlerimiz randevulasılan saatte evinize gelir. 15 dakika içerisinde polisomnografi cihazı elektrotlarının baglantılarını hazır hale getirir, kayıt almaya baslar ve evden ayrılır. Ertesi sabah erkenden evinize gelerek cihazı ve içindeki kayıtları incelenmek üzere teslim alır.


İşlem Öncesi Hazırlıklar Nelerdir ?

Saçların temiz olması gereklidir. Temiz saç, saçlı deri elektrotlarının saglıklı yapıstırılabilmesi için önemlidir. Dus sonrası nemlendirici kullanmamalı ve saçlara sprey, öle ve yag içeren ürünler sürülmemelidir. Varsa ojeler ve takma tırnaklar çıkartılmalıdır.


Uyku Testinde Neler Yapılır ?

Teknisyen çalısma öncesi yaklasık 30 - 45 dakika arası süren;

 • Kafa bölgesine beyin dalgalarını ve göz hareketlerini gösteren 12 EEG elektrotu,
 • Solunum hareketlerini gösteren gögüs ve karın kemerleri,
 • Kalp ritimlerini gösteren gögüs elektrotları,
 • Bacak hareketlerini gösteren bacak elektrotları,
 • Kas tonüsünü gösteren çene elektrotları,
 • Mikrofon ve oksijen satürasyonunu gösteren parmak probu takar.

Bu elektrot ve sensörler aracılıgı ile gece boyunca beyin dalgaları, kalp elektrosu ( EKG ), solunum hareketleri ve solunum sesleri, göz hareketleri, bacak kas aktiviteleri, nabız ve kandaki oksijen düzeyi kayıt edilecektir.

Elektrotlar baglanırken ve baglandıktan sonra kayıt baslatılana kadar televizyon seyredebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Uykunuz geldiginde ısıklar kapatılır ve uyku çalısması baslatılır.


Raporu Nasıl Alabilirim ?

Uyku testinde toplam 1000 sayfaya yakın veri gece boyunca kayıt edilmektedir. Tanı konulabilmesi için bu veriler yeniden incelenerek Nöroloji Uzman Hekim tarafından yorumlanacaktır. Hasta danısmanı en kısa sürede sizi arayarak raporunuzun hazır oldugunu bildirecektir


Whatsap'tan Bize Yazın | Evde Uyku Testi
Sayfa Başı